събота, 21 септември 2013 г.

Курс по рисуване за начинаещи ЧЕТКИТЕ



РИСУВАНЕ ЗА НАЧИНАЕЩИ
Ах, тези четки...
Камелия Мирчева – художник


Ако човек знае правилно как и какви материали да си избере за работа, то работата му е наполовина свършена. Четките, с които рисуваме са  разнообразни и всяка една от тях си има свое предназначение. Материалите, които художникът използва са от особено важно значение не само за качеството на работата, а и за пестенето на време.
Създаването на една картина или произведение на изкуството в сферата на приложното изкуство е предимно емоционален процес, но той може да се осъществи само с наличието на необходимите материали.
Четките са главният инструмент на художника. Към изборът им трябва да се подхожда сериозно и отговорно, тъй като от тях зависи техничността на  творбата.
Четките се отличават не само по качеството на материалите, от които са изработени, но и по своята форма. Всяка една четка има различно приложение.







Синтетични четки 

 КАК ИЗГЛЕЖДА КАЧЕСТВЕНАТА ЧЕТКА?

В свои записки Салвадор Дали пише:„...Ще се нуждаете от пет вида четки и всеки вид трябва да се използва за специфични и допълващи се цели...
1. Плоската квадратна четка се използва изключително в „подрисуването” за покриване, нанасяне и изграждане на подложки...
2. Кръглата къса четка трябва да използвате за „надрисуване”. Тогава се нуждаете от фина четка от четина на самур... Колкото по-фини велатури искате да постигнете, толкова по-меки четки ви трябват, а единственият начин да добият мекота, е да станат по-дълги и тънки.
3. Третият вид са дългите тънки четки, дълги до инч и половина, с които ще можете да използвате изключително течни смеси...чак към края на рисуването.
4. Ветрилообразната четка от четина на язовец собствено не се използва за живописване, а има допълваща функция. Тя има форма на разтворено или полуразтворено ветрило и с нея трябва да се работи призрачно леко.
5. Четката за точици трябва да използвате само при повърхности, които искате да станат безпощадно еднородни – небеса или архитектурни форми, които се налага да бъдат дълго и многократно изглаждани...”[1]


 Четки от естествен косъм пони и белка

Обикновено четката се избира в зависимост от техниката и боите, с които ще се работи.
Кръглите четки са със заострен връх. Със страничната част на четката може да нанасяте широки ивици боя, с върха да се оформят  фините детайли.


Плоските четки са широки, с пресечен връх. Не са подходящи за нанасяне на тънки слоеве боя, а върхът им се използва за изтеглянето на ясни контури.
Четките за фини детайли   са кръгли, с много дълъг косъм и се използват за рисуване на тънки линии;
Четките с гъст косъм са подходящи за бързо покриване на големи повърхности.
Твърди четки с естествен косъм се изработват предимно от свинска четина. Подходящи са за полагане на акрилни и маслени бои на плътни мазки, за получаването на т. нар. ефект от напластяване на боята. Задържат много боя и не се износват лесно.
Четки – ветрило се  използват, когато е необходимо плавно преливане на цветовете, както и за постигане на ефекти със суха четка – например при рисуване на  трева, коса и т. н. Този тип четки се използват и в декупажа.


Четките със самурен косъм са най-добрите за рисуване с акварел. Косъмът на колинския самур  е еластичен, жилав и дълготраен, а върхът на четките може да се заостря по естествен начин.
Четките със животински косъм за рисуване с акварел обикновено се правят от волски, конски, катеричи или кози косъм. Те се използват най-вече когато не се налага да се работи с тънък връх.
Четките с изкуствен косъм много често заместват тези със самурен косъм, защото са по-евтини, но достатъчно еластични. Те обаче не задържат боята и се износват по-бързо.
Четките от синтетичен косъм по принцип имат универсална употреба, могат да се използват за работа с акварелни, текстилни, акрилни, приложни бои, гваш и салфетна техника, както и за рисуване върху коприна, стъкло и порцелан. 
За работа с акрилни бои особено подходящи са четките със смесени висококачествени изкуствени и естествени влакна. Те са подходящи и за всякакви водоразтворими лакове и осигуряват поемането на максимално количество лак и спомагат за равномерното му нанасяне.


МЕКИТЕ ЧЕТКИ се използват при работа с акварел, гваш, акрил и дори при работа с  разредена маслена боя. Те са подходящи за нанасянето на тънък равномерен слой боя и полупрозрачна лесировка. С тях лесно могат да се правят тънки линии и малки детайли. Произвеждат се от естествени и синтетични материали.
Четки само от естествени материали не са особено подходящи за работа с акрилни бои. За тях е добре четката да е смесена със синтетични и естествени влакна. Четките, създадени за работа с акрилни бои имат умерена твърдост, чрез която издържат на гъстотата и бързото съхнене на боята.
Личната ми препоръка към начинаещите художници е да използват първоначално четки със синтетични влакна. 

ТВЪРДИТЕ ЧЕТКИ са подходящи за нанасянето на дебели слоеве боя чрез напластяване. По принцип с тях се работи при маслената живопис и при по-гъсти бои.
Размерите на четките са разнообразни. В общи линии номерата им започват в диапазона от №1 /малък размер/ до № 16 /голям размер/.  Но съществуват и още по-малки размери. Това са № 0, №00 и № 000. 
Няма общоприети стандарти на фирмите производители, с които да се уеднаквява дебелината и големината на четката в определената серия. Например ако сравним четки №5 на различни производители ще видим, че между техният обем и големи има разлика.

 


ЗА ДА УДЪЛЖИТЕ ЖИВОТА НА ВАШИТЕ ЧЕТКИ, Е ВАЖНО ДА ЗНАЕТЕ:
Независимо дали са от четина или синтетичен косъм,  четките се нуждаят от грижа след всяка употреба! Когато се почиствате, трябва да се има предвид следното:

  • Измивайте четките от водни или водоразтворими бои с обикновен сапун.
  • Акрилни и други бои на водна основа се отмиват от четките незабавно след употреба.
  • След употреба на маслени бои, почистете четката с парцалче и след това я накиснете в разтворител /терпентин/. После я измийте с вода и сапун. 
  • Внимавайте за остатъци от боя в дъното на косъма и около гилзата на четката.
  • Изтеглете и оформете четката веднага след почистване
  • Оставете четката да изсъхне естествено. Не я оставяйте до източници на топлина, не я сушете със сешоар.

СЪВЕТИ КЪМ НАЧИНАЕЩИТЕ ХУДОЖНИЦИ:
·   Не купувайте на веднъж много четки – попълвайте колекцията си постепенно.
   Като начало започнете с кръгли тънка, средна и дебела четка /Примерно №5, 8 и 14 или № 4, 6 и 12/.
·   Избирайте такива четки, които са ви необходими и са съвместими за работа, сбоите ви.
·    Добре е да имате и една тънка кръгла четка за рисуване на малки детайли например № 2 или 3








[1]  Дали Салвадор, 50 тайни магии на художника, Изд. Петриков 1999 г.

събота, 7 септември 2013 г.

УРОЦИ за декорация със солено тесто

УРОЦИ 
за декорация със солено тесто










































Ангели от солено тесто 4

Котета от солено тесто

Ангелчета от солено тесто

Жабка от солено тесто

Бутилки със солено тесто

Сувенир момиче

Солено тесто по нестандартна рецепта

Картина със солено тесто

Риба със солено тесто

Отпечатък на релефи

Сушене на изделия от солено тесто

Новогодишно пано

Пано с котенце

Коледни играчки

Играчка

Декориране на кухненска дъска

Весели сувенирчета

Декориране на яйце

Елхова клонка

Три котенца от солено тесто

Няколко идеи за работа със солено тесто

Солено тесто идеи

Оцветяване и лакиране на изделия от солено тесто

Керамични приказки

Къщичка

Сушене на изделия от солено тесто

Рибка

Кученце

Пано с птиче

Роза от солено тесто

Прасенце от солено тесто

Слънчогледи

Изработено със солено тесто

Ягоди

Солено тесто стъпка по стъпка книга

Изделия от солено тесто практическо пособие

Декорирана на вази със солено тесто

Пеперуда

Изделия от солено тесто

Декоративни пана

Фантазии от солено тесто книга

Макове

Забавни фигурки

Сувенири

Приказни къщички

Люляци

Солено тесто за начинаещи

Книга

Идеи

Чудеса от солено тесто

Детайли

Авторски изделия

Моделираща смес подобна на теракота




понеделник, 2 септември 2013 г.

Декориране на картонена кутия с ПЕЙП-АРТ и контур




Декориране на картонена кутия  с ПЕЙП-АРТ и контур
Урок от Камелия Мирчева - художник


ЗА ТЕХНИКАТА „ПЕЙП-АРТ

Пейп –арт /PAPER-ART/ в буквален превод означава хартиено изкуство. Техниката е разработена и усъвършенствана като авторска методика от Татяна Сорокина[1] / на снимката/. Тя разработва методиката през 2006 г. първоначално, като приложение в работата си с деца в Студио „Акварел” в гр. Николаев, Украйна. 
Отначало Татяна Сорокина нарича техниката хартиена пластика и под това име творбите на нейните ученици печелят много награди в Международни детски конкурси. На фестивала „Златен щъркел” нейните ученици демонстрират техниката и така тя става много  популярна.
Днес можем да видим необичайно красиви предмети декорирани с техниката. С пейп-арт могат да се съчетават разнообразни форми и материали. Прекрасни творби са изработени в съчетание на техниката с инкрустации от терапласт, мъниста, пластични елементи, елементи от дърво, декоративни камъни, елементи, изработени от солено тесто, яйчени черупки и още какво ли не.
Пейп-арт е особено подходяща за работа и с по-малки деца. Татяна Сорокина успешно я прилага в студио „Акварел” в обучението, както  с 5-6 годишните си възпитаници, така и с учениците си  от прогимназиална степен.
ПЕЙП – АРТ е техника за декориране с хартиени салфетки, която е различна от декупажа. Чрез нея успешно могат да се имитират други техники, като работа с метал и дърворезба.
 Основният елемент при работа с пейп-арт са салфетъчните шнурчета. От тях се изработват разнообразните фигури  мотиви, чрез които се декорира предмета.
За работа с пейп - арт се използват обичайните материали, стъклени и керамични съдове, картонени и дървени кутии. Декорацията е изключително ефектна и се прави предимно от салфетки. Звучи невероятно, но е факт.
В работата с пейп-арт основният материал е салфетката. Е, необходими са и конци, лепило, бойчки, лак, въображение и най-вече желание за работа.

ИЗРАБОТВАНЕ НА САЛФЕТЪЧНИ ШНУРЧЕТА


Необходими материали и пособия:
·        Салфетки
·        Конци
·        Ножички
·        Съд с вода
·        Дъска върху която да се навива шнурчето

ЕТАПИ НА РАБОТА:
1.      Нарязват се парченца от салфетки. Салфетката може да бъде цветна или едноцветна. За целта може да бъдат използвани и парченца от тоалетна хартия.
2.       Нарязват се  парченца конец.
3.       Приготвя се съд с вода.
4.       Усуква се върху парченцето конец салфетката. Това може да стане по няколко начина:
·    Потапяне на конеца във водата и върху него се усуква сухата салфетка;
·    Потапяне на салфетката във водата и мократа салфетка се усуква върху конеца.;
·    С  намокрени ръце се усуква салфетката върху конеца.
 Всеки сам трябва да си избере кой от посочените начини е най-подходящ за него. Първият опит не е много успешен, тъй като е необходимо малко време, за да се усети и усвои работата с материала.
5.   Готовото шнурче се оставя да изсъхне добре.

Декорация с ПЕЙП-АРТ и контур върху картонена кутия

Необходими материали и пособия:
Ø     Конци, ножички
Ø     Картонена кутия
Ø     Салфетки за предпочитане цветни
Ø     Лепило С 200
Ø     Релефна паста „Кадифе” [2]
Ø     Акрилни бои, перлен акрил[3]
Ø     Акрилен лак
Ø     Четки, гъбички, тампони, инструменти за декориране и рисуване

Етапи на работа:
1.     От кутията се отлепят всички етикети. Подготвените цветни или бели салфетки се нарязват на парчета

2.   Външната страна на кутията се облепя със салфетка. За целта се използва лепило С200. Предметът се оставя добре да изсъхне.



3. Върху изсъхналият предмет се залепват орнаментите със предварително подготвените салфетъчни шнурчета и се нанасят орнаментите с релеф "Кадифе".




5.     След изсъхването  кутията се декорира с избраните цветове.

 
6.     Готовият предмет се лакира с безцветен лак на водна основа.



 




























[1] Татяна Сорокина е поет, художник, дизайнер и ръководител на студио за литературно и изобразително творчество „Акварел”. Има издадени няколко книги. Тя обучава и деца и възрастни. Експериментира множество приложни техники и е създател на техниката „Пейт-арт”.

             [2] РЕЛЕФ КАДИФЕ е продукт на Лорка с разнообразно функционално приложение. Може да се нанася върху всякакви повърхности: стъкло, керамика, кожа, картон и др.Представлява паста, съставена от много фини частички, които след изсъхване запазват релефната си форма и създават усещане за мекота при допир. Основният цвят на продукта е бял, но може да бъде оцветяван по каталог на ЛОРКА в 360 цвята или по мостра.  Може да бъде оцветен  и с всякакъв друг оцветител на водна основа или с акрил. С релеф Кадифе могат да се нанасят тънки линии със четка,  с пригодени за целта инструменти или с тубички с накрайници
[3] Перленият акрил на Лорка е продукт съставен от финни перли, които отразяват по различен начин светлината, в зависимост от ъгъла от които се гледа. Различните нюанси на цветове предават особено красиво отражение и блясък.  ПЕРЛЕНИЯТ АКРИЛ на Лорка се произвежда в два вида.
·   Перлен акрил - Стандарт – използва се върху основи от акрил, хартия, МДФ, гипс и други порести повърхности. Бързо съхне, има добра съвместимост между различните цветове. Остава здрав и твърд след изсъхване.
·    Перлен акрил - Х1 – използва се работа върху повърхности  от стъкло, метал, пластмаса и всичко, с изключение на найлон. Продуктът залепва много добре за основата и след изсъхване остава здрав еластичен филм. Това му качество го прави особено подходящ за използване при декорирането корици от подвързия, макетирана хартия, бележници, огъващи се пластмаси и др. Има изключителна висока лепливост и при недобро затваряне на опаковката може да залепи капака за основата. Продуктите  са  на водна основа и са екологично чисти. По време на работа и експлоатация не отделят никакви вредни вещества, което ги прави особено подходящи за работа с деца.