понеделник, 10 февруари 2014 г.

ДВУФАЗНОТО КРАКЛЕ НА ЛОРКА



ТЕХНОЛОГИЯ  НА  РАБОТА С ДВУФАЗНОТО КРАКЛЕ НА ЛОРКА
Камелия Мирчева

Двуфазното кракле на Лорка е продукт,  който се нанася в две фази /стъпки/. Прозрачно е при изсъхване и може да се използва преди и след нанасяне на боята. При изсъхване се получават пукнатини, които могат да бъдат подсилени с антични бои, вакси, акрилни бои, маслени бои и др. Напукването се получава веднага, а пукнатините са специфични и едри.


 
Краклето може да се нанася върху целия мотив или върху избрани участъци. Лично аз го предпочитам като работа върху фон, но не и върху самия мотив. При работа върху мотива пукнатините са доста големи и някак си не ми стоят добре  върху самия мотив. Но това е въпрос на личен избор. 




ЕТАПИ НА РАБОТА:
1. Върху декорираният и изсъхнал предмет се нанася с четка, тампон или с пръсти първата стъпка на краклето. Аз предпочитам нанасянето с пръсти, тъй като усещам по-добре материала. /Това не е особено полезен и безопасен навик, тъй като някои продукти съдържат вредни за кожата си съставки./ Нанасям първата стъпка на краклето с пръсти чрез кръгообразни движения. Краклето се нанася в плътен, но не много дебел слой, тъй като дебелият слой не прави достатъчно пукнатини.
2. Върху мократа първа стъпка се нанася втората стъпка на краклето.
3. Суши се с гореща струя на сешоар. Пукнатините се получават веднага.
4. Предметът се оставя да изсъхне напълно.
5. Нанася се желания цветен пласт и се подсилват пукнатините.
6. След изсъхване се лакира с лак на водна или на солвентна основа.



УРОК
ДЕКУПАЖ  С ДВУФАЗНОТО
КРАКЛЕ НА ЛОРКА СЪС САЛФЕТКА

Необходими материали:

  • Салфетка. 
  • Повърхност за декориране. Може да бъде бутилка, порцеланова чиния, фазерна плоскост, метална кутия и др. Необходимо е да се знае, че при декупаж със салфетка повърхността трябва да е бяла. При порцелановите чинии може да се използва естествената белота на предмета. При стъклото и фазерните повърхности е необходимо да бъдат оцветени в бял акрил. Едва след като са добре изсъхнали, може да се започне декорирането.
  • Лепило за декупаж или С200. Аз работя основно с лепилото за декупаж на Лорка. Качествата му са отлични. 
  • Медиум. Ползвам прозрачният медиум на Лорка.
  • Двуфазно кракле на Лорка.
  • Акрилни бои.
  • Лак на водна или солвентна основа.

Етапи на работа:

1. Подготовка на  за работа на повърхността за декориране. Изчистване и подсушаване. Ако работим върху стъкло или друга не бяла повърхност е необходимо да боядисаме повърхността с бял акрил. Преди нанасянето на акрила предметът се минава с медиум. След изсъхването на медиума се нанася акрилната боя. Едва след изсъхването на боята можем да пристъпим към следващите стъпки. При работа върху бяла повърхност оцветяване не е необходимо.
2. Залепване на  салфетката. Съхнене. При необходимост и по преценка на автора дорисуване. Изсъхване.


3. Нанасяне на първа стъпка на краклето. Нанасянето може да става с четка, с гъба, тампон или с пръсти. Аз предпочитам работата с пръсти. Това не е съвсем добър и безопасен навик, тъй като някои от материалите биха могли да съдържат вредни за директен допир с кожата вещества. Затова, когато се работи с пръсти е по-добре и по-сигурно да се използват ръкавици. Първата стъпка на краклето нанасям  с кръгообразни движения върху  цялата повърхност или върху тези участъци, където желая да има пукнатини. При този етап е много важно да се работи бързо. Пластът на първата стъпка трябва да е плътен. При неравномерното нанасяне се получават много красиви плочковидни релефи след изсъхването.
4. Върху напълно мократа първа стъпка  се нанася втората стъпка от краклето. Работи се бързо.
5. Сушене с гореща струя на сешоар. Напукването започва веднага. Съхнене.
6.Дорисуване и подчертаване на пукнатините с разреден акрил, перлен акрил или антична боя. Важно е преди да се започне дорисуването и запълването на пукнатините краклето да е напълно изсъхвало и да не лепне. Аз предпочитам да запълвам пукнатините с перлен акрил на Лорка или антична боя на водна основа на Каденс. Античната боя се нанася плътно и се оставя леко да засъхне. Почиства се с мокра кърпичка. Двуфазното кракле на Лорка, за разлика от повечето други двуфазни краклета понася добре работата върху него с бои и лакове на водна основа.
7.Лакиране с лак на водна основа на Лорка или със синтетичен лак.

      


ДЕКУПАЖ  С ДВУФАЗНОТО
КРАКЛЕ НА ЛОРКА С РАЗПЕЧАТКА

Необходими материали:
  • Разпечатка с декупажен мотив.
  • Повърхност за декориране. Може да бъде бутилка, порцеланова чиния, фазерна плоскост, метална кутия и др. Необходимо е да се знае, че при дукупаж с разпечатка върху хартия, не е необходимо повърхността да е бяла, тъй като хартията не е толкова прозрачна като салфетката. 
  • Лепило за декупаж или С200. Аз работя основно с лепилото за декупаж на Лорка. Качествата му са отлични.
  • Медиум. Ползвам прозрачният медиум на Лорка.
  • Двуфазно кракле на Лорка.
  • Акрилни бои.
  • Лак на водна или солвентна основа

Етапи на работа:

1. Подготовка на  за работа на повърхността за декориране. Изчистване и подсушаване.
2. Залепване на мотива. Съхнене. При необходимост и по преценка на автора дорисуване. Изсъхване. Когато желаете да си направите собствен мотив по ваша рисунка е необходимо да си нарисувате картинката. Да я обработите и подготвите за принтиране. След принтирането й се работи със стъпките, по които се работи с разпечатки. За тези, които могат да рисуват това да си подготвят като декупажен мотив собствена картина е доста добър вариант. При рисуването на картината могат да се използват други материали и техники, които са неприложими в декупажа – като рисуване с въглен, креда, сух и маслен пастел. Сканираната и обработена като декупажен мотив собствена картина може да се принтира в различни размери и големини, това също е предимство при работата. /При показаните по долу творби съм рисувала картината и след обработката й съм я принтирала и залепвала върху повърхността/.
3. Минаване на цялата повърхност с медиум на Лорка. Съхнене. Това е важно и необходимо условие, тъй като медиума подпомага по-доброто сцепление на следващите материали, в случая боите. Ако не е спазена тази стъпка боите се лющят и нямат нужната плътност и яркост. Медиумът съхне за около няколко часа при стайна температура. Характерното за медиума на Лорка е, че дори да е изсъхнал се запазва една лека лепливост на порърхнастта при допир с ръка.


4. Рисуване на фона с акрилни бои и дорисуване на мотива.




5. Нанасяне на първа стъпка на краклето. Нанасянето може да става с четка, с гъба, тампон или с пръсти. Нанасянето на първата стъпка на краклето и всички следващи стъпки са идентични с описаните по-горе стъпки при работа със салфетка
4. Върху напълно мократа първа стъпка  се нанася втората стъпка от краклето. Работи се бързо. 


5. Сушене с гореща струя на сешоар. Напукването започва веднага. Съхнене.
7.Дорисуване и подчертаване на пукнатините с разреден акрил, перлен акрил или антична боя. Съхнене.
8.Лакиране с лак на водна основа на Лорка или със синтетичен лак.



2 коментара:

  1. Урока е чудесен,точен и изчерпателен .Благодаря ти Ками!

    ОтговорИзтриване
  2. Аз също много благодаря, въпреки, че ще се наложи да го четем пак, едва след като успеем да си закупим от краклето:)
    Поздрави,
    Маринела

    ОтговорИзтриване